WhatsApp’ta güvenlik iki katına çıkıyor: Artık bu bilgi gizlenebilecek!

0

WhatsApp, bilgisayar korsanlarının kullanıcıların konumlarını takip edebilmesini daha zor hale getiren bir özelliği test etmeye başladı. WhatsApp aramalarında IP adresini kapatma seçeneği sunulacak. Böylece kullanıcıların gizlilik ayarları geliştirilmiş olacak.

WhatsApp aramalarında IP adresi kapatma

Şirket, gelişmiş gizlilik ayarları bölümüne yeni “Aramalarda IP Adresini Koru” seçeneği ekledi. Bu özellik, arayanları doğrudan kullanıcıya bağlamak yerine, aramaları WhatsApp sunucuları üzerinden aktaracak.

Bu aktarım ise arama sırasında kullanıcının IP adresine dayanarak konumunu öğrenmesini engelleyecek. Ancak WhatsApp, ek şifreleme ve sunucular üzerinden yönlendirme nedeniyle arama kalitesinde düşük olabileceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilir – WhatsApp artık bu telefonlarda kullanılamayacak!

Yeni seçenek, özellikle bilinmeyen kişilerle yapılan aramalara ekstra bir güvenlik katmanı eklemiş olacak. Herhangi birinin, IP adresi üzerinden kullanıcının fiziksel olarak nerede olduğunu öğrenmesini daha zor hale getiriyor.

“Aramalarda IP Adresini Koru” özelliği şu anda Android için WhatsApp Beta uygulamasında test ediliyor. Rapora göre önümüzdeki haftalarda daha geniş kullanım için kararlı sürüme de gelmesi mümkün.

Öte yandan bir süre önce işletme hesaplarına yönelik iki büyük yenilik duyuruldu. Meta Verified ile WhatsApp işletmeleri için hesap doğrulama döneminin başladı. Ayrıca işletmeler doğrudan WhatsApp üzerinden ödeme de alabilecek. WhatsApp Flows sayesinde şirketler, kullanıcılara farklı hizmetler sunmak için özelleştirilebilir menüler ve formlar sunabilecek.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz