WhatsApp, siz uyurken mesajlarınızı mı okuyor? Google açıkladı

0

WhatsApp gizlice kullanıcı mesajlarını okuduğu iddiası ile gizlilik endişelerine yol açtı. Geçtiğimiz günlerde bir tweet atan yazılımcı Foad Dabiri, WhatsApp’ın gece saatlerinde Android cihazın mikrofonunu kullandığını söyledi. Tweet, Elon Musk’ın bile “WhatsApp’a güvenmediğini” söylemesiyle büyük ilgi uyandırdı. Ancak Google’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

WhatsApp için gizlilik endişesi: Gece saatlerinde neden mikrofon kullanıyor?

Twitter’da paylaşılan ekran görüntüsü bir Google Pixel telefonundan alınmıştı. Bu yüzden Google’dan sorunun araştırılması istendi. Bir şirket sözcüsü ise Gizlilik Panosu’nda gizlilik göstergelerinin ve bildirimlerin yanlış gösterildiğini söyledi. Android 13’ten kaynaklı bir hatanın bu soruna yol açtığını doğruladı. Google, Android 13’te bu sorunu gidermek için bir güncelleme geliştirdiğini bildirdi.

Tartışmaya yanıt olarak WhatsApp ise yaptığı açıklamayla durumu netleştirdi. Mesajlaşma platformu, sorunun Android 13 bildirim hatasından kaynaklandığını belirtti. WhatsApp, kullanıcıların mikrofon ayarları üzerinde tam kontrole sahip olduğunu, ancak yalnızca uygulama kullanırken erişildiğini vurguladı.

WhatsApp gruplarında istediğiniz gibi mesaj atamayacaksınız!

Platform ayrıca kullanıcı iletişimini korumak için uçtan uca şifrelemenin önemine dikkat çekti. Bu gizlilik desteği sayesinde WhatsApp’ın kullanıcı mesajlarını göremediğini söyledi.

WhatsApp mikrofon tartışması, kullanıcı gizliliği ve hassas bilgilere erişim konusundaki endişeleri gündeme getiriyor. Hata, Android 13’teki bir mikrofon sorunundan kaynaklansa da, WhatsApp’ın telefonda çok fazla erişime sahip olması kullanıcıları tedirgin ediyor.

YouTube video

Buna ek olarak WhatsApp, yeni özellikler almaya devam ediyor. Daha önce bildirdiğimiz üzere, yönetici incelemesi ile gruplardaki denetim artacak. Bu özellik, grup üyelerinin belirli mesajları grup yöneticisine bildirmesini sağlayacak. Bir üyenin mesajı rapor etmesi durumunda, yöneticinin mesajı gözden geçirme ve mesajı kaldırma yetkisi olacak.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz