WhatsApp’ta yeni dönem başladı: Artık şifresiz olacak!

0

Google, geçtiğimiz günlerde hesaplara şifre yerine passkey (geçiş anahtarları) ile giriş yapılabileceğini açıkladı. Bunun ardından WhatsApp ise Android cihazlarda passkey kullanarak şifresiz girişler için destek sunmaya başladı.

WhatsApp için passkey nasıl kullanılır?

Bilmeyenler için passkeys; Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri tarafından geliştirilen kimlik doğrulama standardıdır. Parola modelini daha kullanışlı ve kimlik avı saldırılarına karşı daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor. WhatsApp da bu desteği kazanan son uygulama oldu.

Passkey ile kullanıcılar, sadece cihazlarını kaydediyor ve oturum açma sırasında cihazın parmak izi veya yüz tanıma gibi güvenlik özelliklerini kullanıyor. Böylece kimlik doğrulama için parola girme veya tek seferlik SMS kodu alma ihtiyacı da ortadan kalkıyor.

İlginizi Çekebilir – WhatsApp’ta güvenlik iki katına çıkıyor: Artık bu bilgi gizlenebilecek!

WhatsApp’a gelen son destekle birlikte, Android kullanıcılarının cihazlarını bir kez Google Passkeys’e kaydetmeleri gerekiyor. Ardından herhangi bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan WhatsApp’a giriş yapmak mümkün olacak. Bu özellik, kimlik doğrulaması için Android cihazdaki güvenlik anahtarlarını kullanacak.

Uygulama bu hafta belirli bölgeler için başladı, ancak önümüzdeki aylarda küresel olarak tüm Android WhatsApp kullanıcılarına dağıtılacak. WhatsApp hesap ayarlarından geçiş anahtarının mevcut olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Google ve Apple gibi şirketler uzun zamandır zayıf ve tekrarlanan şifrelerden dolayı farklı bir geleceği savunuyor. WhatsApp’ın Android uygulamasında da passkey’i benimsemesi, milyonlaca kullanıcının daha güvende olacağını gösteriyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz