Windows’un efsane uygulaması 26 yıl sonra Android’e geliyor!

0

Teknolojinin değişmesiyle birlikte müzik dinleme alışkanlıklarımız da değişti. Ancak ilk olarak 1997 yılında sunulan Winamp yeniden Android ve iOS platformlarına gelmeye hazırlanıyor. Uygulamanın kapalı betasını başlatan geliştirici, Windows’tan sonra şansını mobil cihazlarda deneyecek. Uygulamanın bir dizi yeni özelliği olacağına da dikkat çekildi.

Winamp Android cihazlarda nasıl kullanılır?

MP3 döneminin en popüler müzik çalar uygulamalarından olan Winamp, beta sürümüyle dönüş yapıyor. Birkaç yıldır geliştirme aşamasında olan uygulama, yepyeni bir tasarım ve özellikler ile yeniden kullanıma açıldı. Bağımsız şarkıcılara Spotify benzeri bir deneyim sunan Fanzone da müzik çalar uygulamasıyla birleşti.

Eski Winamp uygulaması Spotify, YouTube Music ve Apple Music gibi popüler platformlar nedeniyle yaklaşık on yıl önce Play Store’dan kaldırıldı. Bu uygulamaların ortaya çıkışı, akıllı telefonlarda ses çalma yazılımlarına yönelik ihtiyacı da azalttı.

Google Play Store, “para harcatacak” bir yenilik alıyor!

Nisan ayında Winamp, ikonik müzik çaları Android ve iOS’a yeniden getirmek istediklerini açıkladı. Yeni Winamp’ın beta sürümü ise şu anda test edilebilir durumda.

Yeni Winamp’ın öne çıkan özelliklerinden biri, bağımsız sanatçıları desteklemek için tasarlanmış Fanzone isimli dijital yayın özelliği oldu. Fanzone, sanatçıların hayranlarıyla doğrudan etkileşime geçmelerine ve ürün satmalarına olanak tanıyor. Ayrıca müziklerini bu platformdan yayınlamalarına izin veriyor. Dinleyiciler, sevdikleri sanatçılara abone olarak müzik kütüphanelerine erişim sağlıyor.

Cihazdaki parçaları çalmanın yanı sıra Winamp, kullanıcıların kişisel kitaplıklarını abone oldukları sanatçıların müzikleriyle entegre etmelerine de izin veriyor. Bu entegrasyon, Winamp ve Fanzone kütüphanelerinin birlikte çalmasına olanak sağlıyor. Winamp’ın geliştiricileri, 250 milyonluk bir kullanıcı tabanına hitap edeceklerini söyledi. Kullanıcıların beta sürecine ne kadar ilgi göstereceği ise şimdilik belirsiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz