Android’de uydu bağlantısı dönemi başlıyor! Herkes kullanabilecek

0

İlk olarak Apple tarafından devreye alınan uydu bağlantısı desteği, Google’ın da radarına girmiş durumda. Yazılım devinin, Google Mesajlar üzerinden acil SOS mesajları gönderilmesine olanak tanıyacak bir özellik üzerinde çalıştığı bildirildi.

Google Mesajlar’a uydu bağlantısı geliyor

Google’ın geliştirdiği yeni özellik, Apple’ın iPhone 14 serisiyle birlikte tanıttığı Acil SOS özelliğine benzer çalışacak. Hücresel kapsama alanı içerisinde olmayan kullanıcıların, uyduya bağlanarak acil servislerle iletişime geçmesini mümkün kılacak.

Google mesajlar uydu

Twitter’da yapılan paylaşımlara göre Google, uydu aracılığıyla acil SOS desteği için Mesajlar uygulamasında bazı arayüz değişikliklerini test etmeye başladı. Buna göre hücresel bağlantı mümkün olmadığında, Mesajlar uygulamasında uydu desteği görülecek. Böylece acil servislere mesaj atmak mümkün olacak.

İlginizi Çekebilir – Google Mesajlar’dan WhatsApp’a rakip olacak iki yenilik!

Bu özellik dikkat çekici olsa da, Google’ın halihazırda Android 14 için uydu desteği üzerinde çalıştığını belirtelim. Ancak Google Mesajlar birçok telefonda varsayılan olduğu için, SOS desteğiyle daha fazla kişyie yardımcı olabilir. Android 14 almayan cihazlar da uyduyla bağlantı kurarak acil yardım talebinde bulunabilir.

Uydu bağlantısı, veri bağlantısının mümkün olmadığı Android kullanıcıları için hayat kurtaran bir destek olacak gibi duruyor. Örneğin Hawaii’deki orman yangınları sırasında Apple’ın uydu tabanlı SOS özelliği bir ailenin hayatını kurtardı.

Google, acil durum uydu mesajlaşmasının ne zaman sunulacağına dair henüz açıklama yapmadı. Uydu desteği Android 14 ve Google Mesajlar için sunulacak olsa da, cihazın donanımına bağlı olarak tüm Android’lerde kullanılamayacağını da belirtelim.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz